Czym jest Inżynieria materiałowa?

Inżynieria materiałowa jest interdyscyplinarną nauką zajmującą się budową materiałów, metodami kształtowania i badań ich własności. Wykorzystuje osiągnięcia fizyki, chemii, elektroniki i szeregu nauk technicznych, służy także biologii i medycynie, tworząc podstawy wielu dokonań inżynieryjnych XXI wieku.

Aby zaprojektować i wytworzyć dowolne urządzenie, konstrukcję lub inny produkt, konieczne jest, aby w pierwszej kolejności wybrać właściwy do tego materiał. Wybór materiałów, z których możemy uformować otaczające nas rzeczy jest ogromy – najogólniej możemy sklasyfikować je do takich grup jak: tworzywa sztuczne, metale i ich stopy, ceramika, kompozyty oraz materiały naturalne, np. drewno czy włókna roślinne.

Inżynieria materiałowa to interdyscyplinarna nauka o fascynującym świecie materiałów, ich budowie, metodach ich kształtowania, badania oraz ich właściwościach i zastosowaniach. Inżynier materiałowy może tworzyć zupełnie nowe materiały lub rozwijać już istniejące, dążąc do ich ulepszenia – np. do zwiększenia ich wytrzymałości, odporności cieplnej, przewodności elektrycznej. Może kontrolować strukturę materiału, od poziomu atomowego do makroskopowego, tak aby dostosowywać jego właściwości do wymogów konkretnych zastosowań. Ponadto, pracuje on nad udoskonaleniem technologii formowania materiałów. Przykład? Jeszcze niedawno nie wyobrażaliśmy sobie tego, a dziś możemy kupić drukarkę 3D i we własnym domu wydrukować doniczkę, wieszak – a może zamiennik uszkodzonej obudowy jakiegoś sprzętu elektronicznego? A czy wiesz jak wiele przemian następuje w materiale w trakcie procesu drukowania? Projektant drukarek i filamentów do druku musiał mieć o nich bardzo dużą wiedzę.

Rozwój Inżynierii Materiałowej daje nam niesamowite możliwości. Dzięki niej dokonujemy podbojów kosmosu, biegamy po bieżniach i w butach, które odpowiednio tłumią drgania, możemy szybko naprawić usterkę za pomocą kleju, stomatolodzy mogą „łatać” nasze zęby za pomocą kompozytowych wypełnień, a nasze komputery i smarfony mogą pracować szybciej i bardziej nowocześnie wyglądać. Eliminujemy też z naszego otoczenia materiały, zawierające substancje szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. To tylko przykłady. W niemal każdej dziedzinie życia znajdziemy usprawnienia i możliwości, które dała nam nauka o materiałach.

Nowoczesna Inżynieria Materiałowa wykorzystuje bardzo zaawansowany laboratoryjny sprzęt badawczy oraz techniki komputerowe, umożliwiające np.: dobór składu pierwiastkowego substancji, wybór materiałów z baz danych, modelowanie i kontrolę zjawisk zachodzących w materiałach czy symulacje procesów technologicznych (np. jak dobrać warunki formowania materiału, aby uzyskać żądany kształt i cechy wyboru).


Zobacz nas na Facebooku

O INSTYTUCIE
DLA KANDYDATA
DLA STUDENTA
DLA PRZEMYSŁU
POZOSTAŁE

FOLLOW US: